Olivier Award Winners 2018: Full list of this year's results

2018 Olivier Award Winners: This year's results and nominations

olivier-award-winners-2018

More on

It's the 2018 Olivier Awards tonight but when is it on, what channel can you watch and who are the winners?

The Olivier Award Winners 2018 have been revealed ahead of the the 2018 Olivier Awards on ITV tonight.

Catherine Tate hosts tonight’s Olivier Awards - the biggest night in British theatre - from the Royal Albert Hall.

Widely recognised as the most prestigious stage honours, this year’s Olivier Awards are the biggest yet and take place for the second year at the Royal Albert Hall.

As well as the awards themselves, there will be a host of special performances from a variety of Olivier nominated musicals.

There are performances from Hamilton, which is up for a record-breaking 13 nominations, and other nominated musicals including 42nd Street, Follies, Young Frankenstein, Everybody’s Talking About Jamie and Girl From the North Country.

Plus there will be a very special celebration to mark the 50th anniversary of Joseph and His Amazing Technicolour Dreamcoat with stars including Joe McElderry.

Other contenders include Imelda Staunton, Andrew Garfield, Bryan Cranston, Lesley Joesph and Lesley Manville.

Olivier Awards start time and channel

The Olivier Awards will air at 10:20PM tonight, Sunday April 8.

The awards will air on ITV tonight straight after the news.

The two-hour long ceremony wraps up at gone midnight at 12:15AM.

Olivier Awards winners, results and nominations

Best actor in a supporting role in a musical
Michael Jibson, Hamilton - WINNER
Ross Noble, Young Frankenstein
Jason Pennycooke, Hamilton
Cleve September, Hamilton

Best actress in a supporting role in a musical
Sheila Atim, Girl from the North Country - WINNER
Tracie Bennett, Follies
Rachel John, Hamilton
Lesley Joseph, Young Frankenstein

Outstanding achievement in music
Everybody's Talking About Jamie
Follies
Girl from the North Country
Hamilton - WINNER

Best new dance production
Flight Pattern - WINNER
Goat
Grand Finale
Tree of Codes

Outstanding achievement in dance
Rocio Molina, Fallen From Heaven
Francesca Velicu, Le Sacre du Printemps - WINNER
Zenaida Yanowsky, Symphonic Dances

Best entertainment and family
David Walliams' Gangsta Granny
Derren Brown: Underground
Dick Whittington - WINNER
Five Guys Named Moe

Best theatre choreographer
Andy Blankenbuehler, Hamilton - WINNER
Bill Deamer, Follies
Kate Prince, Everybody's Talking About Jamie
Randy Skinner, 42nd Street
Christopher Wheeldon, An American in Paris

Best musical revival
42nd Street
Follies - WINNER
On the Town

Best actor in a musical
Ciaran Hinds, Girl from the North Country
John McCrea, Everybody's Talking About Jamie
Giles Terera, Hamilton - WINNER
Jamael Westman, Hamilton

Best actress in a musical
Janie Dee, Follies
Shirley Henderson, Girl from the North Country - WINNER
Imelda Staunton, Follies
Josie Walker, Everybody's Talking About Jamie

Best revival
Angels in America - WINNER
Hamlet
Who's Afraid of Virginia Woolf?
Witness for the Prosecution

Best new comedy
Dry Powder
Labour of Love - WINNER
Mischief Movie Night
The Miser

Outstanding achievement in affiliate theatre
The B*easts
Killology - WINNER
The Red Lion
The Revlon Girl

Best lighting design
Howell Binkley, Hamilton - WINNER
Paule Constable, Angels in America
Paule Constable, Follies
Jan Versweyveld, Network

Best sound design
Tom Gibbons, Hamlet
Gareth Owen, Bat Out of Hell
Eric Sleichim, Network
Nevin Steinberg, Hamilton - WINNER

Best costume design
Hugh Durrant, Dick Whittington
Roger Kirk, 42nd Street
Vicki Mortimer, Follies - WINNER
Paul Tazewell, Hamilton

Best set design
Bunny Christie, Ink
Bob Crowley, An American in Paris - WINNER
Rob Howell, The Ferryman
Vicki Mortimer, Follies

Best actor in a supporting role
Bertie Carvel, Ink - WINNER
John Hodgkinson, The Ferryman
James McArdle, Angels in America
Peter Polycarpou, Oslo

Best actress in a supporting role
Brid Brennan for The Ferryman
Denise Gough for Angels in America - WINNER
Dearbhla Molloy for The Ferryman
Imogen Poots for Who's Afraid of Virginia Woolf?

Best new opera production
La Boheme
The Exterminating Angel
Semiramide - WINNER

Outstanding achievement in opera
Paul Brown, Iolanthe
Joyce DiDonato and Daniela Barcellona, Semiramide - WINNER
Roderick Williams, The Return Of Ulysses

Best actor
Paddy Considine, The Ferryman
Bryan Cranston, Network - WINNER
Andrew Garfield, Angels in America
Andrew Scott, Hamlet

Best actress
Laura Donnelly, The Ferryman - WINNER
Lesley Manville, Long Day's Journey into Night
Audra McDonald, Lady Day at Emerson's Bar & Grill
Imelda Staunton, Who's Afraid of Virginia Woolf?

Best director
Dominic Cooke, Follies
Marianne Elliott, Angels in America
Rupert Goold, Ink
Thomas Kail, Hamilton
Sam Mendes, The Ferryman - WINNER

Best new play
The Ferryman - WINNER
Ink
Network
Oslo

Best new musical
An American in Paris
Everybody's Talking About Jamie
Girl from the North Country
Hamilton - WINNER
Young Frankenstein

More on: TV
Subscribe on YouTube